Skóra posiada naturalną barierę ochronną: płaszcz lipidowy. Dzięki odpowiedniej proporcji tłuszczów i innych substancji, nasza skóra jest chroniona przed działaniem czynników zewnętrznych, a także drobnoustrojów. Aby jeszcze lepiej zadbać o skórę, warto stosować preparaty z emolientami.
Chroń skórę przed przesuszeniem
Skóra posiada barierę, która nie pozwala szkodliwym czynnikom wnikać do organizmu i zapewnia jej odpowiednie nawilżenie. To ochronny płaszcz lipidowy. Źle dobrane kosmetyki, zbyt częste mycie i ścieranie skóry, np. podczas zmywania, środki chemiczne stosowane w pracy, zła dieta – to wszystko może doprowadzić do naruszenia płaszcza lipidowego i podrażnienia nabłonka.
Problem przesuszenia, związany ze zniszczeniem naturalnego płaszcza lipidowego odczuwają dotkliwiej alergicy i osoby z atopowym zapaleniem skóry.
Skóra atopowa bardziej narażona
U osób z atopowym zapaleniem skóry organizm reaguje alergicznie na czynniki, które alergenami nie są. Pyłki roślinne, sierść zwierząt, pokarm – to wszystko może wywołać uczulenie. Często występuje nietolerancja laktozy. AZS zaczyna się najczęściej na etapie niemowlęcym, a w 10 % przypadków dotyka osoby między 6 a 20 rokiem życia.
Główne objawy atopowego zapalenia skóry to przesuszenie i zaczerwienienie tkanki skórnej. U niemowląt obserwujemy grudki, strupy, nienaturalnie błyszczące policzki, rumień z pęcherzykami i łamliwość włosów. Zmiany występują na czole, policzkach, skórze głowy i u nasady uszu. W starszym wieku częstsze są grudki i blaszki na rękach, stopach, wokół nadgarstków i w przegubach kończyn. Skóra jest zaczerwieniona i swędzi.
Emolienty na ratunek skórze z problemami
Emolienty to inaczej stosowane w kosmetologii środki nawilżające. Dzięki wyjątkowym właściwościom natłuszczającym i regeneracyjnym wspomagają odnowę zniszczonego naskórka. Preparaty z emolientami pomagają osobom z atopowym zapaleniem skóry. Są najczęściej hipoalergiczne, ale i tak należy dokładnie czytać skład preparatu, w razie nadwrażliwości na któryś z zastosowanych środków.
Emolienty zatrzymują parowanie wody z komórek. Natłuszczając skórę, tworzą na jej powierzchni warstwę ochronną. Zawierające emolienty maści, emulsja czy kremy powinny być stosowane tuż po kąpieli. Skóra jest wówczas czysta i wilgotna, a tym samym bardziej chłonna.