Wyciągarki samochodowe, z uwagi na swoje wszechstronne zastosowanie, cieszą się coraz większą popularnością na rynku. Chociaż w zasadzie powstały z myślą o zaspokojeniu potrzeb służb ratowniczych, obecnie, oprócz właścicieli samochodów terenowych i miłośników off-roadu, kupuje ją coraz więcej kierowców „zwykłych” samochodów osobowych.
Przeznaczenie urządzenia
Podstawowym zadaniem wyciągarki jest wyciągnięcie pojazdu, który ugrzązł w piachu, błocie, czy śniegu na równą i stabilną powierzchnię. Z tego względu stanowi ono podstawowe wyposażenie pomocy drogowych, holowników, straży pożarnej i podobnych służb ratowniczych. Wyciągarka jest również bardzo pomocna, gdy samochód stoczy się do rowu – z łatwością wciągnie go z powrotem na drogę. Przyda się również, gdy trzeba wciągnąć pojazd na wysoką skarpę, a nie ma do niej drogi dojazdowej. Za pomocą urządzenia można też wciągnąć łódź na brzeg, usunąć ciężką kłodę, zagradzającą przejazd, czy wykarczować krzaki i drzewa. Zastosowań jest więc naprawdę wiele, również tych zupełnie nietypowych.
Budowa i zasada działania
Zarówno budowa, jak i zasada działania urządzenia jest niezwykle prosta. Głównym elementem jest cylindryczny, stalowy bęben, na który nawija się linę, zamocowaną do wciąganego pojazdu. Działanie opiera się na zasadzie dźwigni jednostronnej, w której moment siły = siła x ramię siły. Z tego względu wartości siły uciągu, w zależności od odległości od końca liny są różne – producent umieszcza je na tabliczkach informacyjnych wyciągarek, przez producenta. Niezwykle ważnym elementem każdej wyciągarki jest mocny, niezawodny hamulec, który powinien się automatycznie włączyć w momencie zatrzymania cylindra. W nowoczesnych urządzeniach stosowane są przekładnie planetarne, zapewniające odpowiednio duży moment wyciągania.
Rodzaje wyciągarek
Ze względu na rodzaj napędu produkuje się wyciągarki ręczne, elektryczne, mechaniczne i hydrauliczne. Urządzenia pracujące dzięki sile ludzkich rąk są bardzo lekkie (ok. 20 kg) i łatwe w obsłudze, jednak stosunkowo mało wydajne. Elektryczne wyposażone są w silnik zasilany z jednego lub dwóch akumulatorów. Dzięki temu ich praca nie zależy od sprawności pojazdu, który będzie wciągany, co jest niewątpliwie dużą zaletą. Są one wydajne, łatwe w obsłudze, jednak mało odporne na wodę i zabrudzenia. Wyciągarki mechaniczne mają dużą moc (napędzane są silnikiem samochodu) i cechuje je niezawodność oraz odporność na trudne warunki (woda i zabrudzenia), ale niestety są problematyczne w montażu i niezwykle ciężkie. Ich praca zależy od sprawności silnika samochodu, jeśli uległ uszkodzeniu – wyciągarka taka staje się bezużyteczna. Urządzenia hydrauliczne napędzane są przez pompę wspomagania układu kierowniczego samochodu lub dodatkową pompę hydrauliczną. Są one wodoodporne, trwałe i niezawodne, jednak trudne w montażu, droższe od elektrycznych i pracują od nich wolniej.
Zakup
Warto zapoznać się z ofertą zamieszczoną na stronie www.dragonwinch.com, która zawiera szeroki wybór bardzo dobrej jakości wyciągarek renomowanej firmy. Opłaca się zakupić sprzęt markowy, z gwarancją długoletniej, niezawodnej pracy, niż ryzykować zakup taniego, ale wątpliwej jakości urządzenia – taka oszczędzać często się po prostu nie opłaca.