Firma Farmtrac stale odnosi sukcesy i się rozwija, głównie swoje osiągnięcia zawdzięcza wieloletniej współpracy ze światowymi producentami, takimi jak Bosch, ZF, Carraro, Mita i wielu innych. Obustronne korzyści sprawiły, że Farmtrac obecnie jest liderem sprzedaży ciągników w Polsce, a jego maszyny rolnicze spełniają restrykcyjne europejskie normy i standardy.
Firma Farmtrac chętnie bierze udział w targach rolniczych i prezentuje swoje maszyny publicznie. Na targach Agrotech, na których ukazała światu trzy modele ciągników:
- Farmtrac 685 DT
- Farmtrac 690 DT
- Farmtrac 9120 DT
Farmtrac pojawił się również na targach Agro Show, gdzie ujawnił światu modele ciągników:
- Farmtrac 7100 DT
- Farmtrac 7110 DT
Farmtrac działa na rynku od wielu lat i posiada liczne wyróżnienia, np. nagrodę Maszyny Rolniczej Roku w Polsce. Dodatkowo często firma jest sponsorem imprez i wydarzeń kulturowych np. program ,,Jestem z Mrągowa”.
Wyprodukowane i będące w sprzedaży maszyny rolnicze od Farmtrac to: ciągniki z sekcji Europeline IIIA (Farmtrac 555/555 DT, Farmtrac 675 DT, Farmtrac 675 DT King), Europeline IIIB (Farmtrac 675 DT, Farmtrac 690 DT, Farmtrac 9120 DT), Heritage (Farmtrac 6045, Farmtrac 6050, Farmtrac 6050 DT, Farmtrac 6060 DT).
Nowoczesne technologie zastosowane w ciągnikach Farmtrac
Farmtrac bardzo chwali sobie innowacyjne rozwiązania, dzięki którym maszyny są sprawniejsze i bardziej ekologiczne. Do największych przełomów i nowości wprowadzonych do ciągników rolniczych Farmtrac należą: hydrauliczna regulacja luzów zaworowych, układ DPF, oczyszczanie spalin, układ recyrkulacji spalin EGR.
Układ DPF
Układ DPF powstał w celu zmniejszenia powstawania ilości spalin produkowanych przez ciągniki. Układ DPF jest bardzo mocno powiązany z układem SCR, oba mają za zadnie oczyszczanie i minimalizację spalin powstających podczas eksploatacji maszyny.
SCR w pełnym rozwinięciu to Selektywna Redukcja Katalityczna, chodzi tutaj o proces podczas, którego szkodliwe tlenki azotu redukowane są do postaci wody i azotu. Redukcja następuje w dyszy, która wtryskuje mocznik inaczej określany, jako AdBlue. Połączenie mocznika z wodą oraz powstałym ciepłem wywołuje pewną reakcję chemiczną, której wynikiem jest narodzenie się amoniaku. Powstały amoniak wchodzi w kolejną rekcję w efekcie, której produkowany jest azot oraz woda.
Oczyszczanie spalin za pomocą innowacyjnych układów
Maszyny rolnicze Farmtrac to zazwyczaj Diesle, które niestety mają sporą skłonność do produkowania dużej ilości spalin, pyłów i zanieczyszczeń. Firma chcąc usprawnić swoje ciągniki rolnicze rozpoczęła badania, których wynikiem było lokalizowanie specjalnych systemów oczyszczających układy wydechowe silników, układy:
- SCR
- DPF
- EGR
DPF to rodzaj sprawnego systemu, który wnikliwie oczyszcza spaliny z sadzy i popiołu. Filtr systemu umieszczony jest w układzie wydechowym sinika, pobiera on cząsteczki popiołów oraz sadzy, następne osadza je na metalowych ściankach. Układ DPF oraz EGR są stosowane w ciągnikach Farmtrac wyposażonych w silniki Perkins 1204E.
Hydrauliczna regulacja luzów zaworowych
W maszynach rolniczych typu ciągniki najbardziej obciążone są cieplnie oraz zawory będące częścią silnika (ssące i wydechowe). Jeżeli maszyna przestanie być eksploatowana i będzie miała długi postój w niskich temperaturach to metal, z jakiego jest stworzona znacznie się kurczy. Skurczenie metalu powoduje, że po uruchomieniu silnika oraz jego rozgrzaniu zawory uzyskują temperaturę rzędu 500 ÷ 800oC. Tak wysoka temperatura sprawi, że metal natychmiastowo zaczyna się rozszerzać i mocno powiększać swoją objętość.
Odpowiednie działanie zaworów ssących i wydechowych jest możliwe tylko wtedy, gdy zachowana zostaje swoboda ruchów osiadania w gniazdach zaworowych. W tym celu zostawia się pewien luz w układzie poruszania zaworów, który pozwoli na szybkie skurcze i rozkurcze metalu pod wpływem ciepła. Bardzo ważne jest, aby luz nie był za duży lub za mały, ponieważ niedomykanie zaworów wydechowych może przyczynić się do przedwczesnego zużycia części. Hydrauliczna regulacja luzów zaworowych wymaga dużej cierpliwości oraz wnikliwej pracy inżynierów.