Jeśli chcemy zdecydować się na zakup mieszkania, powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na jego lokalizację, ale również na szereg innych czynników, w tym także na rozkład pomieszczeń. Jaki będzie optymalny?
Na rozkład mieszkania wpływa przede wszystkim jego metraż. Im większa nieruchomość, tym większe możliwości w kreowaniu różnych aranżacji wnętrz. Nie oznacza to jednak wcale, że małe mieszkania muszą być niewygodne – w tym przypadku jednak o wiele więcej zależy od umiejętności architekta, ponieważ to także właśnie on odpowiedzialny jest za opracowanie projektu wnętrza nieruchomości.
Mieszkanie z dobrym rozkładem – czyli jakie?
Przede wszystkim warto wskazać, że mieszkanie z dobrym rozkładem powinno być komfortowe w zamieszkaniu. Nie ma przy tym jednego, ogólnego przepisu na to, jak zaprojektować taki lokal. Są jednak pewne reguły, które pozwalają na stworzenie bardziej funkcjonalnego, wygodnego mieszkania pod kątem jego rozkładu. Najlepiej, aby mieszkanie posiadało wydzielone strefy, czyli strefę dzienną, która obejmuje salon i kuchnię oraz łazienkę, a także strefę nocną, czyli sypialnię i łazienkę. Jeśli poszukiwane jest mieszkanie dla rodziny, można też posłużyć się innym podziałem, a mianowicie na strefę dla rodziców, dla dzieci, a także strefę wspólną.
Lepsze otwarte czy zamknięte przestrzenie?
Mieszkania o otwartych przestrzeniach zaoferuje nam m.in. deweloper we Wrocławiu – Ronson. Aneks kuchenny zamiast kuchni pozwala na otwarcie mieszkania i sprawia, że jest ono większe optycznie. Odchodzi się również od tworzenia zamkniętych korytarzy, szczególnie w małych mieszkaniach. Zamknięte przestrzenie lepiej sprawdzają się przy dużych metrażach. Zatem znalezienie odpowiedniego mieszkania powinno również opierać się na analizie jego rozkładu wnętrza. Na szczęście, większość deweloperów udostępnia na swoich stronach internetowych rzuty lokali, co pozwala na łatwe porównanie różnych propozycji i wybranie tej, która będzie najbardziej atrakcyjna.