Nauka muzykowania

muzyka

Nauka gry na instrumentach muzycznych składa się z wielu różnych elementów. Można też mówić o tym, że obecnie istnieje wiele sprzętu, który tę naukę może znacząco wspomóc. Metronom to urządzenie, które zarówno w nauce gry na gitarze, na perkusji czy też na innym instrumencie muzycznym jest bardzo przydatne. Poza tym urządzenie to bardzo przydaje się podczas gry tego czy innego utworu. Metronom jest wykorzystywany przez muzyków podczas festiwali, koncertów, recitali i innych wydarzeń muzycznych. Mowa jest o początkujących artystach jak i tych bardzo doświadczonych, obecnych na scenie wiele lat.

Czym jest metronom?

Metronom jest bardzo przydatnym urządzeniem, ale czym on tak naprawdę jest? Jaki jest sekret jego działania? To urządzenie, które w muzyce jest obecne już od roku 1815. Jako jego twórcę uznaje się J.N. Malzla. Tak naprawdę jednak prawdopodobnie był to pewien plagiat. Faktycznym wynalazcą metronomu jest bodajże mechanik z Amsterdamu – D.N. Winkiel. Metronom jest urządzeniem, które działa na zasadzie wahadła z ciężarkiem. Wahadło to wydaje odgłos tykania wyznaczając tempo muzyczne w danym utworze. Ów ciężarek jest wyskalowany i może być przesuwany w obie strony. Zasadniczo można wyznaczać tempo w granicach od 40 do 208 tykań na minutę. Działanie owego wahadła metronomu ma swoje odzwierciedlenie w wielu partyturach muzycznych. W nich mamy podane określone tempo muzyczne dla danego utworu, które powinno być wyznaczane przez metronom.

Gdzie się przydaje metronom?

Urządzenie zwane metronomem jest przydatne w bardzo wielu różnych sytuacjach. Na pewno w głównej mierze należy wskazywać na naukę gry na różnych instrumentach. Przydaje się zwłaszcza przy nauce gry na:

– gitarze,

– perkusji,

– klawiszach,

– wielu innych instrumentach muzycznych

Metronom wyznacza tempo danego utworu i tym samym pozwala na jego zachowanie przez cały utwór. Dzięki temu żaden z instrumentów nie przyspiesza. To ma znaczenie przy współpracy różnych instrumentów, a więc podczas koncertów. Dzięki tempu wyznaczanemu przez metronom żaden z instrumentów nie przyspiesza, nie zwalnia. Nie mamy zatem do czynienia z kakofonią dźwięków, a raczej z ich harmonią. Oczywiście nie ma konieczności korzystania z metronomów, aczkolwiek są one bardzo pomocne i wielu muzyków nie rezygnuje z ich pomocy. Metronom jest możliwy do zakupienia w każdym sklepie muzycznym. Jego jakość oraz możliwe funkcje mogą oczywiście być mocno zróżnicowane. Profesjonalny, rozbudowany metronom to znacznie większy wydatek.

Dodaj komentarz