Ukąszenie przez kleszcza – jak sprawdzić, czy jest niebezpieczne?

lekarz

W ostatnich latach coraz więcej się mówi o niebezpieczeństwie, które czyha na ludzi w lasach. Jest ono związane z coraz większą aktywnością kleszczy. Specjaliści od zmian klimatu twierdzą, że masowe rozmnożenie się kleszczy jest związane z brakiem ostrych zim. Stosunkowo ciepła temperatura sprzyja rozmnażaniu się tych niebezpiecznych żyjątek, których ukąszenie może się zakończyć bardzo poważnymi problemami zdrowotnymi. Szczególnie dużo ukąszeń kleszczy notuje się w miesiącach letnich, ze szczytem w maju i czerwcu.

Choroby odkleszczowe

Kleszcze roznoszą przede wszystkim dwie groźne choroby:

  • kleszczowe zapalenie mózgu (KZM)
  • borelioza, inaczej choroba Lyme

Kleszczowe Zapalenie Mózgu

Patogeny znajdują się w ślinie kleszcza, który wbijając się ostrym otworem gębowym w skórę wpuszcza je do wewnątrz organizmu (infekuje).

Wirus atakuje mózg i układ nerwowy. Objawy to gorączka, bóle głowy, bóle stawów, nudności, bardzo złe samopoczucie, czasami drgawki. Leczenie KZM polega na obserwacji pacjenta i podawaniu leków obniżających gorączkę oraz przeciwdrgawkowych (jeżeli występuje). Warto pamiętać, że 2/3 osób KZM przechodzi bezobjawowo, a mężczyźni przechodzą chorobę znacznie gorzej niż kobiety.

Jedynym skutecznym skutecznym medycznym sposobem zapobiegania KZM jest szczepionka. W szczególności stosują ją osoby, wykonujące leśne zawody (leśnicy,drwale) oraz mieszkańcy przyleśnych terenów.

Borelioza

Objawy boreliozy to rumień, zawroty i bóle głowy, które na ogół występują krótko po ukąszeniu przez kleszcza. Niektóre objawy sa odroczone w czasie na tyle, że początkowo trudno je skojarzyć z wizytą w lesie.

Neuroborelioza

To szczególnie podstępny rodzaj boreliozy. Powoduje proces zapalny tkanki nerwowej, jadłowstręt, czasami psychozy i stany depresyjne oraz szereg uogólnionych, czasami „wędrujących” dolegliwości bólowych.

Badanie kleszcza metodą na diagnozę boreliozy

Leczenie boreliozy wymaga intensywnej i długotrwałej antybiotykoterapii. Ze względu na niespecyficzne objawy, może się zdarzyć, że nieobojętne dla zdrowia antybiotyki są niepotrzebne podawane.

Metoda Real Time PCR

To badanie, które bada kleszcza, a dokładnie patogeny, które zawiera materiał genetyczny kleszcza. Żeby zrobić takie badanie, należy kleszcze ostrożnie wyjąć ze skóry odpowiednim przyrządem, następnie zapakować do szczelnie zamykanej fiolki i wysłać wraz z formularzem do laboratorium, które takie badania wykonuje. Badania takie są szczególnie chętnie stosowane w przypadku kiedy mamy do czynienia z kleszczem u dziecka. Badanie takie możemy przeprowadzić w laboratorium Blumed.

Po kilku dniach przychodzi wynik, który umożliwi lekarzowi podjęcie decyzji o odpowiedniej metodzie leczenia lub zaniechaniu go, w przypadku braku wykrytych patogenów chorobotwórczych.

Należy pamiętać, że wybierając się do lasu należy chronić ciało przed ukąszeniami kleszczy. Spodnie powinny mieć długie nogawki, a ręce i włosy zakryte oraz stosować specjalne sprey’e i kremy odstraszające kleszcze. Po powrocie przejrzeć ubranie i skórę, zrobić prysznic.

Dodaj komentarz