Kondensatory w roli filtrów sygnałów zasilających

it

Kondensatory powszechnie wykorzystywane są jako filtry zasilania, które skutecznie odfiltrowują wszelkie zakłócenia i wygładzają sygnał na wejściu. Sprawdź, czym różnią się między sobą kondensatory biegunowe i bezbiegunowe oraz jakie są ich najważniejsze parametry.

Kondensatory biegunowe i bezbiegunowe

Jednym z głównych kryteriów podziału kondensatorów jest ich biegunowość. Pod tym względem wyróżnia się kondensatory biegunowe oraz bezbiegunowe. W przypadku kondensatorów biegunowych kluczowy jest kierunek włączania ich obwodu. Z kolei w przypadku kondensatorów bezbiegunowych kierunek włączania do obwodu jest obojętny.

Kondensatory można włączać do obwodów równolegle. Wówczas ładują się one ładunkami gromadzonymi na okładzinach podczas zasilania obwodu i rozładowują, gdy źródło zasilania jest wyłączone lub gdy nie zapewnia ono wystarczającej ilości prądu do zasilenia obwodu – np. podczas rozruchu silników elektrycznych. W przypadku szeregowego podłączenia kondensatorów do układu uzyskuje się pojemność mniejszą niż pojemność najmniejszego zastosowanego kondensatora.

Dzięki włączeniu kondensatorów do obwodu możliwe jest ograniczenie wahań napięcia zasilającego oraz zmniejszenie zakłóceń. Ta cecha sprawia, że kondensatory powszechnie stosowane są w obwodach elektrycznych do filtrowania zasilania.

Kondensatory biegunowe

Kondensatory biegunowe to między innymi kondensatory elektrolityczne, które składają się z okładzin przełożonych papierem nasączonym elektrolitem. Okładziny tworzą ciasno zwiniętą nawijkę, która umieszczona jest w aluminiowej i uszczelnionej obudowie. Podłączając kondensatory elektrolityczne, ważny jest kierunek ich podłączenia, ponieważ okładki kondensatora różnią się od siebie – jedna z okładek jest wykonana z elektrolitu, druga z metalu. Pomylenie biegunowości kondensatora doprowadzi do jego puchnięcia, a następnie wybuchu.

Kondensatory bezbiegunowe

Kondensatory bezbiegunowe mogą być podłączane dowolnie. Do tego rodzaju kondensatorów zalicza się kondensator foliowy i ceramiczny. Te pierwsze najczęściej wykorzystywane są w układach o zmiennych wartościach napięcia, a kondensatory ceramiczne do układów działających na stałym napięciu sieciowym.

Filtrowanie sygnałów przy użyciu kondensatorów

W technice cyfrowej kondensatory najczęściej stosowane są do filtrowania sygnałów. Elementy cyfrowe są niezwykle wrażliwe na wszelkie zakłócenia, które mogą prowadzić do ich nieprawidłowej pracy oraz do uszkodzenia. Z tego też względu napięcie zasilające zawsze powinno być odpowiednio filtrowane.

Filtrowanie sygnałów przy użyciu kondensatorów polega na połączeniu kondensatora między linię zasilającą a masę. Przy takim połączeniu kondensator będzie filtrował prąd stały, jednocześnie przewodząc prąd zmienny. W ten sposób harmoniczne w postaci napięcia zmiennego będą odprowadzane do masy.

Do filtrowania zakłóceń w technice cyfrowej doskonale sprawdzają się kondensatory ceramiczne. Z kolei kondensatory elektrolityczne sprawdzą się do filtrowania wyłącznie sygnałów o niskich częstotliwościach.

Dodaj komentarz