Częste choroby winorośli

winorosl

Winorośl należy do roślin wyjątkowo chętnie sadzonych przez ogrodników amatorów. Rośliny te mogą chorować, a zwalczenie chorób, które atakują je najczęściej jest bardzo trudne. W sprzedaży jest bowiem bardzo mała ilość środków, które zostały dopuszczone do zwalczania chorób winorośli. W uprawach amatorskich bardzo ważną rolę odgrywa więc przede wszystkim profilaktyka. Mimo jednak starannych zabiegów nie zawsze uda się uniknąć chorób. O to, które z nich występują najczęściej.

Mączniak rzekomy winorośli

To choroba grzybowa, która występuje bardzo często i jest uważana za jedną z najbardziej zagrażających uprawom winorośli. Jej rozwojowi sprzyja deszczowa pogoda (szczególnie, jeśli opady deszczu zdarzają się na przełomie czerwca i lipca) oraz wysoka, sięgająca 20 stopni temperatura. Choroba atakuje przede wszystkim liście, ale grzyb może porażać także kwiaty, owoce i pędy. Na młodych liściach pojawiają się okrągłe plamy w żółtobrązowym kolorze, na ich spodzie widoczny jest biały nalot. Plamy są tłuste, po kilku tygodniach przyjmują kolor brunatnoczerwony. Porażone kwiaty usychają, a owce nie dojrzewają. Źródłem zakażenia są porażone liście, opadłe koniecznie więc należy zgrabić. Konieczne są także opryski fungicydami. Wykonuje się je jeszcze zanim winorośl zacznie kwitnąć. W Polsce do zwalczania mączniaka rzekomego winorośli dopuszczone są tylko 2 preparaty.

Mączniak prawdziwy winorośli

Jeszcze kilka lat temu ta choroba winorośli zagrażała w Polsce głównie roślinom uprawianym pod osłonami. Teraz, gdy klimat jest znacznie cieplejszy występuje także na tych uprawianych w polu. Jest chorobą grzybową, które występowaniu sprzyja wysoka temperatura i wysoka wilgotność oraz łagodne zimy. Choroba atakuje zarówno młode pędy jak i liście oraz owoce. Objawem choroby jest biały, mączysty nalot. Jeśli grzyb zaatakuje owoce, doprowadza do bardzo dużych strat. Choroba mniej atakuje rzadziej posadzone krzewy. Do zwalczania mączniak prawdziwego winorośli dopuszczonych jest w Polsce kilka preparatów, jeden z nich produkowany jest na bazie siarki. Opryski należy wykonywać jeszcze zanim krzewy zaczną kwitnąć. Trzeba je powtarzać przez cały okres wegetacyjny. Pomiędzy kolejnymi opryskami zachowujemy 7 dni przerwy.

Szara pleśń

Grzyb atakuje zielone i zdrewniałe części winorośli. Największe szkody wyrządza w owocach. Występowaniu sprzyja bardzo wysoka wilgotność i temperatura do 25 stopni Celsjusza. Pierwszy oprysk należy wykonać jeszcze przed kwitnieniem. W uprawach amatorskich warto wybierać odmiany, które są odporne na szarą pleśń.

Dodaj komentarz