Zapalenie łojotokowe skóry to problem z którym muszą zmagać się przede wszystkim osoby mające tłustą cerę. W ich przypadku zmiany mogą pojawić się zarówno na twarzy, jak i na głowie. Co trzeba wiedzieć na temat tej dolegliwości, a także jak sobie z nią poradzić?
Jak leczyć zapalenie łojotokowe skóry?
Wszelkiego rodzaju choroby skóry bądź głowy nie są mile widziane przez współczesnych ludzi, gdyż każdy pragnie dobrze wyglądać oraz cieszyć się zdrowiem. Za zapalenie łojotokowe skóry odpowiadają nadczynne gruczoły łojowe. To problem z którym bardzo często zmagają się nastolatki, albo wszyscy, którzy mają problemy z hormonami. Stres to dodatkowy czynnik, który sprawia, że zmiany chorobowe wyglądają jeszcze gorzej.
Choroba objawia się przede wszystkim przy pomocy złuszczonej skóry. Winę za to ponoszą drożdżaki, które należą do rodziny grzybów. Występują one u każdego z nas, jednakże w przypadku problemów zdrowotnych ich rola zmienia się i oddziałują negatywnie na człowieka. Cera tłusta sprawia, że drożdży jest po prostu za dużo, dzięki czemu skóra staje się podrażniona, pojawiają się zaczerwienienia oraz łuszczący się naskórek.
Zapalenie łojotokowe skóry jest bardzo zbliżone w swoich objawach do łuszczycy zwykłej, ale to nie to samo. Jedna z podstawowych różnic miedzy wspomnianymi dolegliwościami polega na lokalizacji zmian na skórze. Zapalenie występuje zarówno na skórze twarzy, jak i głowy. Z kolei drugi rodzaj można umiejscowić przede wszystkim na kolanach, łokciach, na twarz ( w okolicach warg, brwi oraz nosa).
Omawiany problem niestety nie znika z dnia na dzień, dlatego konieczne jest sięgnięcie po odpowiednie wparcie oraz pomoc. Nie odbywa się ono przy pomocy drastycznych metod, ale jednocześnie trwa bardzo długo. Objawy choroby czasem stają się mniej widoczne, aby w dalszej kolejności dać się bardziej we znaki. Bez względu na to jak długo chodzi się ze zmianami na skórze, a także jaką mają intensywność, wizyta u lekarza jest konieczna. Dolegliwości tego typu leczy się przy pomocy odpowiednich kremów w których składzie występują substancje przeciwgrzybiczne oraz przeciwzapalne. Niektórzy stosują dodatkowo kurację doustną.
Całkiem spora grupa osób leczy się przy pomocy peelingów medycznych. Przy ich pomocy skóra prezentuje się zdecydowanie lepiej, a zmiany zapalne całkowicie znikają. Zadaniem dermatologa jest dobranie odpowiedniego peelingu medycznego, gdyż jest ich całkiem sporo.
Przed przystąpieniem do właściwych peelingów należy dobrze się przygotować do tego zadania. Konieczne jest złuszczenie skóry co ma miejsce przy pomocy oliwy salicylowej. Dzięki takim zabiegom skóra wchłonie naniesione na nią w dalszej kolejności leki i problem przyjmie mniejsze rozmiary. Właściwa pielęgnacja po zakończeniu terapii sprawia, że problem nie powróci w tak szybkim tempie.