Dedykowane obróbce skrawaniem, frezy trzpieniowe stanowią jedne z najpopularniejszych i najczęściej wykorzystywanych narzędzi. Dostępne są one w rozmaitych rodzajach i modelach, determinujących sposób ich zastosowania. Warto poznać podstawowe typy frezów trzpieniowych, żeby wybrać najodpowiedniejsze do realizowanych prac. Czym cechują się te narzędzia i do czego są stosowane?
Krótka charakterystyka frezów trzpieniowych
Fundamentalną cechą, decydującą o jakości omawianych narzędzi jest surowiec, z jakiego zostały wyprodukowane. Na rynku odnaleźć można różnorodne frezy, znakowane specjalnymi symbolami, określającymi materiał produkcji. Są to frezy trzpieniowe:
- ze stali szybkotnącej (HSS),
- ze stali z dodatkiem kobaltu (HSS-E oraz HSS-Co),
- z węglika spiekanego (HM),
- ze stali proszkowej (PM),
- z płytką diamentową (PKD oraz DIA).
Dzięki czytelnym symbolom można z łatwością rozpoznać, na jakim surowcu bazują dane frezy i wybrać najlepsze do planowanych prac. Wysoka jakość surowców, wykorzystywanych do produkcji frezów, zapewnia ich odporność na uszkodzenia mechaniczne, umożliwia niezawodną i długotrwałą eksploatację, a także skuteczność.
Oprócz materiału, istotne jest także przeznaczenie frezów. Istnieją dwie główne grupy tych narzędzi – dedykowane płaszczyznom oraz rowkom.
Frezy trzpieniowe są przeznaczone do obróbki zgrubnej, średniowykańczającej oraz wykańczającej. Są narzędziami palcowymi, wyposażonymi w ostrza walcowo-czołowe. Świetnie sprawdzają się podczas pracy ze stalą oraz żeliwem, jak również aluminium, tworzywami sztucznymi czy miedzią.
Konstrukcja frezów trzpieniowych
Każdy frez zbudowany jest z ostrza, części chwytowej i gwintu mocującego. Elementy te decydują o pracach, do jakich wyspecjalizowane zostało dane narzędzie. Ostrze zwykłe, które w części środkowej posiada nakiełek, dedykowane jest frezowaniu walcowo-czołowemu. Nie umożliwia natomiast zagłębiania się w obrabianym materiale. Do realizacji obróbki wgłębnej, czyli wiercenia i wykonywania rowków na wpusty wymagane jest ostrze centralne.
Część chwytowa frezów trzpieniowych może być walcowa gładka lub walcowa ze spłaszczeniem Weldona. Pierwszy rodzaj idealnie sprawdza się przy opaskach zaciskowych, drugi z kolei wykorzystywany jest przy większych średnicach. Charakterystyczne spłaszczenie umożliwia użycie dodatkowej śruby zabezpieczającej, która niweluje ryzyko obracania się oprawki podczas pracy.
Istotnym elementem frezów jest otwór gwintowany, który pozwala na stabilny montaż narzędzi we wrzecionie frezarki, co odbywa się przy użyciu śruby ściągającej.