Jak przygotować okna na jesień i zimę?

dom

Przed nadejściem pierwszych przymrozków, warto sprawdzić, czy nasze okna są odpowiednio wyregulowane i szczelne. W jaki sposób przeprowadzić taką kontrolę samodzielnie, a kiedy należy skorzystać z pomocy specjalistów?

Nieszczelne okno – problem, o którym się nie mówi

To nieprawda, że nieszczelne okno nadaje się wyłącznie do wymiany. Choć rozszczelnione okna mogą być powodem do obaw, stosunkowo łatwo można je wyregulować. Problem ten jest tak powszechny, że zdarza się również w oknach świeżo zakupionych. Przyczyna może być bardzo błaha: nieodpowiednia regulacja, niska jakość szyb czy nieprawidłowo przeprowadzony montaż.

Prostym sposobem na sprawdzenie regulacji okna jest otwarcie go, wsunięcie pomiędzy ramę a skrzydło kartki, a następnie zamknięcie okna. Jeśli po zamknięciu kartkę można łatwo wyjąć, oznacza to, że okno koniecznie potrzebuje regulacji przed sezonem jesienno-zimowym. Załatwienie tego zanim pogorszy się pogoda pozwoli uniknąć wdarcia się chłodu do mieszkania w czasie zimniejszych dni. Jeśli zadanie sprawia wrażenie zbyt trudnego, warto zwrócić się do profesjonalnego serwisu okien, który wykona całą pracę (np. w Ekoplast). To dobre rozwiązanie zwłaszcza wówczas, gdy jest problem z samodzielnym ocenieniem regulacji okna.

Jak uszczelnić okno samodzielnie?

Regulacja okien we własnym zakresie nie jest niczym skomplikowanym. Na samym początku potrzebny będzie jedynie śrubokręt krzyżakowy oraz klucz imbusowy, by wyregulować ruchome elementy okuć. Jeśli to nie wystarczy, oznacza to, że problem najprawdopodobniej tkwi w uszczelkach. Często w wyniku upływu czasu oraz pod wpływem zmiennych warunków atmosferycznych odklejają się one od okna.

Jednym ze sposobów uszczelnienia okna jest wykorzystanie silikonu Najpierw usuwa się starą warstwę uszczelniacza i skrupulatnie czyści okno ze wszelkich drobnych zabrudzeń. Po wszystkim należy przetrzeć okno wacikiem namoczonym w alkoholu, by usunąć tłuste zanieczyszczenia, które mogą utrudnić prawidłową aplikację silikonu. Następnym krokiem jest oklejenie ramy taśmą malarską i naniesienie cienkiej, równej warstwy silikonu, by pokryć wszystkie nieszczelności. Po kilku minutach wystarczy przejechać miejsca łączenia czystą ściereczką i usunąć nadmiar silikonu. Tak przygotowane okno należy pozostawić okno zamknięte przez około dobę do całkowitego wyschnięcia silikonu.

Inną metodą jest naklejenie uszczelek samoprzylepnych. Jest to nieco prostszy sposób niż samodzielna aplikacja silikonu, a może być równie skuteczny. Podobnie jak we wcześniejszej metodzie, najpierw należy dokładnie oczyścić okno a następnie po wyschnięciu nakleić uszczelki między ościeżnicą a ramą wewnętrzną. Należy pamiętać by dobrze dobrać rozmiar uszczelek oraz nie wykonywać prac przy zbyt wysokich i zbyt niskich temperaturach.

Warto pamiętać o tym, żeby raz do roku konserwować uszczelki w oknach z pomocą specjalistycznych środków. To pomoże przedłużyć żywotność uszczelek i sprawi, że nie będą wymagały one tak częstej wymiany.

Dodaj komentarz