Bardzo często osoby chore lub niepełnosprawne zamiast przebywać w szpitalu czy jakimś specjalnym ośrodku o wiele szybciej dochodzą do zdrowia, kiedy mogą zostać we własnym domu. W takiej sytuacji konieczne jest jednak właściwe przygotowanie pokoju, w którym chory będzie mieszkał. Warto wiedzieć o co zadbać i o czym pamiętać.
Urządzanie pokoju dla osoby chorej i niepełnosprawnej – o czym pamiętać?
Przygotowując pokój dla osób chorych i niepełnosprawnych przede wszystkim trzeba usunąć wszelkie bariery architektoniczne. Nie powinny się tam znajdować takie elementy jak np. progi w drzwiach, jakieś stopnie. Drzwi powinny być na tyle szerokie, żeby można było między nimi przejechać wózkiem. Podobnie jak wszelkie przejścia między meblami itd. Warto też zabezpieczyć kable i przewody.
Z pomieszczenia powinno się także usunąć zbędne meble, a także te które są niestabilne. Mogą one stwarzać zagrożenie, a także utrudniać funkcjonowanie w pomieszczeniu. Podobnie jest w przypadku małych dywaników i chodników. Najlepiej nie umieszczać ich w pokoju dla chorego, a w zamian zdecydować się na wykładziny, które są przymocowane do podłogi i nie ślizgają się.
Łóżka rehabilitacyjne
W pokoju osoby chorej lub niepełnosprawnej, duże znaczenie mają specjalne łózka dla chorych. Umożliwiają one sprawowanie właściwej opieki, a także zapewniają odpowiedni komfort. Dobrym rozwiązaniem jest wypożyczalnia łóżek rehabilitacyjnych. Korzystając z jej usług, nie trzeba płacić dużej ilości pieniędzy za zakup takiego wyposażenia.
W wypożyczalniach dostępne są profesjonalne i dobre jakościowo łóżka pochodzące od zaufanych producentów. W zestawie dostępny może być m.in. podział na segmenty, regulowania, barierki wyposażające, wysięgnik, blokady , blat i wiele innych. Warto także zaznaczyć, że łóżka dla chorych powinny być wyposażone w specjalne materace z pokrowcami, które można łatwo prać. Jeżeli chory jest osobą leżąco, dobrym rozwiązaniem są specjalne materace przeciwodleżynowe.
Co jeszcze powinno się znaleźć w pokoju chorego?
W pokoju osoby chorej, warto także ustawić szafkę przyłóżkową. Najlepiej, żeby miała ona ruchome kółka, a także dodatkowy blat, który można wysunąć. Dobrze także, aby było ona wykonana z materiału, który jest łatwy do utrzymania w czystości. Ważna jest także jej wysokość, najlepiej żeby była dopasowana do wysokości łózka chorego.
Nie można zapomnieć także o lampce nocnej. Powinna ona być łatwo dostępna dla chorego, aby nie doprowadzić do żadnych wypadków w ciemności i aby można było łatwo znaleźć to co jest aktualnie potrzebne. Niedaleko łóżka, warto też ustawić wszelkie środki do pielęgnacji i higieny, a także leki oraz butelkę wody i chusteczki. Do łóżka chorego, a także do innych mebli i sprzętów, powinien być łatwy i bezpieczny dostęp. Nic nie powinno ograniczać poruszania się i przemieszczania.