Jak wspierać leczenie atopowego zapalenia skóry?

niemowlę

Atopowe zapalenie skóry u niemowlaka to problem, który sprawia, że pierwsze miesiące oraz lata życia dziecka nie są tak przyjemne jak powinny być. Jest to związane zarówno ze stresem rodziców, bólem oraz dyskomfortem w przypadku malucha. Można jednak wymienić szereg sposobów, które wesprą omawiany problem.

Domowe metody na atopowe zapalenie skóry u niemowlaka

Domowe metody używa się przede wszystkim w przypadku, kiedy faza zdecydowanie zaostrza się i choroba daje się bardzo we znaki. Pojawia się wtedy trudna do wytrzymania wysypka oraz świąd skóry. W takich przypadkach wykonywanie podstawowych funkcji życiowych może być problematyczne, dlatego trzeba działać. Leczenie zapalenia musi odbywać się pod okiem specjalisty, jednakże rodzice w zaciszu domu nie muszą wcale siedzieć z założonymi rękami. Specjalista decyduje czy zastosować leczenie glikokortykosteroidami bądź inhibitorami kalcyneuryny.

Kiedy problemy skórne bardzo dokuczają dziecku, powinno ono zostać przede wszystkim wykąpane. Pot sprawia, że przebieg choroby staje się jeszcze gorszy, dlatego należy zrobić wszystko, żeby usunąć go w możliwie jak najszybszym tempie ze skóry. Minuta pod letnią wodą przyniesie ogromną ulgę, a do tego sprawi, że stan skóry nie ulegnie zdecydowanemu pogorszeniu. AZS dokucza zdecydowanie bardziej latem , kiedy to żar lejący się z nieba sprawia, że zarówno dzieci, jak i dorośli pocą się zdecydowanie bardziej.

Świąt i wysypka stają się możliwe do wytrzymania w przypadku, kiedy skóra jest regularnie natłuszczana. Do tego zadania najlepiej sprawdzą się emolienty. Produkty tego typu (nakładane regularnie) zdecydowanie poprawiają wygląd skóry i natłuszczają ją, dzięki czemu nie pęka i jej stan nie pogarsza się jeszcze bardziej.

Oprócz szybkiego prysznica w ciągu dnia warto zdecydować się też na lecznicze kąpiele. To sposób, który sprawdza się w przypadku zaostrzenia choroby oraz w czasach, kiedy przebiega ona stosunkowo łagodnie. Woda nie może być zbyt gorąca i cała kąpiel nie powinna przekraczać 5 minut. Tak przystosowana skóra bardzo szybko oraz głęboko wchłonie emolienty, dzięki czemu kondycja skóry jeszcze się poprawi. Do kąpieli należy używać środków posiadających kwaśny odczyn bądź emolientu.

Atopowe zapalenie skóry u niemowlaka leczy się także przy pomocy mokrych opatrunków. Sprawiają one, że swędzenie przestaje dokuczać tak mocno, a skóra przesuszona otrzymuje nawilżenie. Przez określenie moczenie rozumie się bandaże bądź odpowiednią odzież leczniczą. Kiedy na skórze znajdzie się mokry opatrunek czuje się ulgę. Chłód sprawia, że świąd nie daje się tak we znaki, co sprawia, że dziecko jest w stanie normalnie funkcjonować. Dzięki opatrunkom leki oraz emolienty zdecydowanie lepiej się wchłaniają i nie wciera się ich do piżamy oraz pościeli.

Dodaj komentarz