Na czym polega krótkowzroczność szkolna?

szkoła

Krótkowzroczność objawia się gorszym widzeniem obiektów z dużej odległości, przy zachowaniu ostrości widzenia przedmiotów z bliska. Wada wzroku coraz częściej pojawia się u dzieci. Krótkowzroczność szkolna występuje zwykle już około 10. roku życia i powoduje duży dyskomfort, nie tylko w codziennym życiu, ale i nauce. Dziecko zaczyna mieć problemy z odczytywaniem napisów na tablicy czy nienaturalnie mocno pochyla się nad książką czy zeszytem.

Na czym polega krótkowzroczność?

Krótkowzroczność, inaczej miopia, w większości przypadków związana jest z nieprawidłową budową gałki ocznej. U krótkowidzów jest ona zbyt długa, co w konsekwencji powoduje ogniskowanie się promieni świetlnych przed siatkówką, zamiast na siatkówce, jak w przypadku zdrowego oka. Występująca krótkowzroczność u dzieci powoduje słabe widzenie obiektów z dużej odległości, przy zachowaniu ostrego widzenia przedmiotów z bliska.

Krótkowzroczność szkolna – odmiana miopii

Krótkowzroczność szkolna to odmiana miopii o niedużym natężeniu, czyli do około 3 dioptrii. Wada wzroku występuje około 10-12 roku życia i stopniowo postępuje, w czasie dojrzewania płciowego. Krótkowzroczność stabilizuje się wraz z zatrzymaniem wzrostu gałki ocznej, czyli około 20-21 lat.

Krótkowzroczność szkolna – objawy

Objawem krótkowzroczności jest pogorszenie się jakości widzenia obiektów oddalonych, przy jednoczesnym zachowaniu ostrości rzeczy z bliska. U dzieci w wieku szkolnym wada najczęściej powoduje problemy z odczytywaniem napisów znajdujących się na tablicy czy wyświetlanych obrazów na rzutniku, telewizorze czy komputerze. Dziecko nie zawsze zdaje sobie sprawę, z faktu, że jego wzrok pogorszył się, dlatego rodziców powinno szczególnie zaniepokoić sytuacja, gdy podopieczny, np. nienaturalnie pochyla się na czytaną książką lub ogląda telewizję czy korzysta z laptopa z bardzo bliskiej odległości.

Szkolna krótkowzroczność – leczenie

Tradycyjną formą leczenia krótkowzroczności są okulary korekcyjne. Wygodną i skuteczną metodą korekcji miopii są również soczewki kontaktowe. Do leczenia krótkowzroczności stosuje się wklęsłe szkła rozpraszające o mocach ujemnych. W przypadku, gdy natężenie wady wzroku nie jest wysokie, czyli sięga od 1 do 5 dioptrii, stosuje się soczewki na noc. Metoda ortokorekcji doskonale sprawdza się u dzieci i młodzieży i pozwala cieszyć się dobry wzrokiem, bez konieczności dodatkowej korekcji okularami w ciągu dnia. Soczewki zakłada się na noc, a rano zdejmuje. W czasie snu szkła kontaktowe delikatnie zmieniają kształt gałki ocznej, a efekt spłaszczenia utrzymuje się przez kilkanaście godzin.

Dodaj komentarz