Na czym polega współuzależnienie od alkoholu?

picie

Destabilizacja systemu rodzinnego jest z pewnością tym, co się pojawia, kiedy w danej rodzinie ktoś zmaga się z uzależnieniem od alkoholu. Rodzina taka jest dysfunkcjonalna i nie działa poprawnie. Relacje w niej są zaburzone. W związku z tym, często też pojawia się problem współuzależnienia.

Objawy współuzależnienia

Do podstawowych objawów współuzależnienia zaliczają się: silna koncentracja na piciu i zachowaniu osoby uzależnionej, usprawiedliwianie picia osoby uzależnionej, ukrywanie problemu picia przed innymi, przejęcie kontroli nad piciem osoby bliskiej, przejęcie odpowiedzialności za osobę pijącą. Poza tym, osoba współuzależniona może sama zacząć pić. Może też dojść do tego, że pojawi się u niej nerwica lub depresja. Dlatego stanu współuzależnienia nie można bagatelizować. Samo współuzależnienie od alkoholu jest stanem niekorzystnie wpływającym na osobę towarzyszącą alkoholikowi. Musi ona zdać sobie sprawę z tego, jakie schematy stosuje i przestać obwiniać się za to, że bliski pije. Dodatkowo, musi też przestać usprawiedliwiać taką osobę. W tym zaś może jej pomóc terapia. Osoba współuzależniona może podjąć terapię sama, jak i zdecydować się na terapię grupową. Natomiast, musi wiedzieć,
że jeśli alkoholik nie zdecyduje się na terapię to ona nie ma z tym nic wspólnego. To odrębna osoba drugiej osoby, której nie można przymuszać do leczenia. Samemu natomiast warto szukać pomocy.

Współuzależnienie leczone na terapii

Kiedy osoba współuzależniona podda się terapii to pewne jest, że w krótkim czasie odczuje dużą ulgę. Terapeuta pomoże jej bowiem w zrozumieniu tego, że w żadnym stopniu nie odpowiada za chorobę osoby bliskiej. Nie ma wpływu na to, że w jej rodzinie rozwija się alkoholizm. Niejednokrotnie są to trudne kwestie do wytłumaczenia, jednak nie ulega wątpliwości, że im szybciej zostaną wyjaśnione, tym lepiej. Współuzależnienie, które nie jest kontrolowane może doprowadzić do rozwoju nerwicy, w związku z tym warto poddać się leczeniu. W żadnym wypadku nie można dźwigać odpowiedzialności za osobę uzależnioną.

Materiał opracowany we współpracy z Ograniczpicie.pl

Dodaj komentarz