Menopauza pojawia się zwykle u kobiet po 50. roku życia. Oczywiście jej podstawowym objawem jest zaprzestanie miesiączkowania. Oznacza to, że kobieta kończy okres prokreacyjny. Przekwitanie u wielu kobiet wiąże się także z innymi, dość przykrymi symptomami. Jakie dolegliwości towarzyszą menopauzie?
3 okresy menopauzy
Właściwie menopauzę możemy podzielić na 3 etapy. Zwiastują ją nieregularne miesiączki, kiedy to są one wyraźnie krótsze lub dłuższe. Mówimy wówczas o etapie premenopauzalnym. W tym czasie następuje już zmniejszona produkcja hormonów płciowych – progesteronu oraz estrogenów. Jak wiadomo, z wiekiem w organizmie kobiety jest coraz mniej komórek jajowych. W związku z tym z czasem nasza płodność spada, by wreszcie zaniknąć. Kiedy pojawia się ostatnia miesiączka, następuje okres menopauzalny. O całkowitym wystąpieniu menopauzy możemy powiedzieć, gdy upłynęło 12 miesięcy od wystąpienia ostatniej miesiączki.
Najczęstsze objawy menopauzy
Niestety z okresem menopauzalnym wiążą się również inne dolegliwości, które odbijają się na naszym zdrowiu – nie tylko fizycznym, ale i psychicznym. Chyba najczęściej występującym symptomem menopauzy są uderzenia gorąca. Kobiety narzekają również na zwiększoną potliwość, zwłaszcza w nocy, a także problemy z koncentracją. Innymi objawami mogą być bóle głowy i mięśni, nietrzymanie moczu lub oddawanie moczu z większą częstotliwością, a także kołatanie serca.
Charakterystyczna dla tego okresu jest również zmniejszone libido oraz suchość pochwy. Jest ona wynikiem atrofii pochwy, związanej z mniejszą produkcją estrogenów. Ta dolegliwość często przeszkadza kobietom, ponieważ może wówczas występować ból podczas stosunku.
Do innych objawów należy też ogólne uczucie zmęczenia, problemy z regeneracją sił oraz wyraźny brak energii. Kobiety cierpią też na bezsenność, która jest efektem zmian nastrojów i stanów lękowych. W czasie menopauzy możemy tez mieć problem z nadwagą, ponieważ proces przemiany materii ulega spowolnieniu. Często też spotyka się wahania nastrojów – w jednej chwili kobieta może być radosna, w drugiej apatyczna i rozdrażniona. Niedobór estrogenów wpływa bowiem na spadek poziomu serotoniny, dopaminy i beta-endorfiny. Nic dziwnego, że bardzo często okres menopauzalny prowadzi do depresji. Kobiety borykają się z nieuzasadnionym lękiem oraz napadami płaczu.
Jak radzić sobie z menopauzą?
Taki zestaw objawów sprawia, że chyba każda z nas boi się tego okresu. Czy z menopauzą możemy sobie jakoś poradzić albo chociaż złagodzić jej objawy? Bardzo często rozwiązaniem jest hormonalna terapia zastępcza, która ma na celu uzupełnienie niedoboru kobiecych hormonów. Zapobiega ona m. in. miażdżycy oraz osteoporozie i ma pozytywny wpływ na układ moczowy i nerwowy. Innym wyjściem jest stosowanie naturalnych hormonów, czyli fitoestrogenów. Znajdziemy je m. in. w soi, czerwonej koniczynie, kiełkach fasoli czy w siemieniu lnianym. Istnieją też różne suplementy diety z ich dodatkiem. Niektórzy twierdzą, że naturalne, roślinne związki mogą nawet zapobiegać objawom przekwitania.
Więcej informacji na temat menopauzy oraz sposobów łagodzenia jej objawów znajdziecie na stronie: hydrovag.pl.