Chorzy i osoby starsze, które nie mogą samodzielnie wykonywać wielu czynności są skazani na naszą opiekę. Często nam wydaje się, że robimy tak dużo, że jak raz się chory „nie umyje” lub pampersy dla dorosłych się skończyły, to nic się nie stanie. To błąd. Wpływamy wtedy nie tylko na samopoczucie psychiczne naszego bliskiego, lecz także fizyczne i zwiększamy ryzyko problemów skórnych.
Opieka nad osobami starszymi to niezwykle ciężka praca. Obowiązków jest wiele i są one wyczerpujące zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Dlatego warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy nas wyręczą i pomogą.
Jeżeli jednak zdecydowałeś się samodzielnie pielęgnować osobę starszą lub chorą powinieneś zapamiętać jedno – to nadal osoba myśląca i czująca, dodatkowo cierpiąca, bo zdana na ciebie. Traktuj ją tak, jak samego siebie. Dlatego myj ją często, regularnie zmieniaj pampersy dla dorosłych, często, nawet kilka razy dziennie zmieniaj odzież i pościel, o ile to konieczne itd. Owszem – to niezwykle dużo pracy, ale jeżeli decydujesz się samodzielnie temu podołać, zrób to odpowiedzialnie i świadomie – to są twoje obowiązki.
Wskazania jak często zmieniać pampersy dla dorosłych
- Wyroby chłonne, jak pampersy dla dorosłych, pieluchomajtki itp. posiadają indykator wilgotności, który pokazuje, kiedy należy je zmienić. Nie trzeba zmieniać pieluchy po każdym oddaniu moczu, warto zatem patrzeć i korzystać z tego wskaźnika. Jednak, gdy chory nie oddaje długo moczu lub niewiele, a jest gorąco i dość długo w pieluszce, należy ją jednak mimo braku wskazań zmienić i posmarować miejsca narażone na odleżyny.
- Pampersy dla dorosłych należy natomiast zmieniać za każdym oddaniem stolca.
- Zabrudzenia czyścimy delikatnym środkiem myjącym lub wilgotnymi chusteczkami, przeznaczonymi dla osób starszych. Można również użyć specjalnych pianek myjących bez wody – szybko czyszczą, usuwają bród i nieprzyjemny zapach.
- Zawsze po oczyszczeniu skóry należy ją dokładnie osuszyć, gdyż długi i stały kontakt z wilgocią zmiękcza skórę i doprowadza do rozmaitych uszkodzeń, a także do powstawania odparzeń.
- Zanim założymy czystą pieluchę należy również dokładnie posmarować miejsca narażone na odparzenia kremem ochronnym.
Kąpanie chorego
Pamiętajmy, że mitem jest, iż chorzy się nie pocą lub pocą mniej niż osoby czynne fizycznie. Osoba chora poci się tak samo, jak my i jak my odczuwa dyskomfort. Dlatego bez względu na wszystko toaletę należy wykonywać 2 razy w ciągu dnia lub częściej, jeśli jest taka potrzeba. Możemy użyć do tego wanny, prysznica, a jeżeli osoba starsza się nie rusza, możemy użyć sprzętu rehabilitacyjnego do mycia. Najlepiej używać środków łatwo zmywalnych, nie pieniących się i delikatnych dla skóry seniora. Pamiętajmy, że mycie pianką lub chusteczkami, to tylko prowizoryczne odświeżenie, które nie zastąpi mycia z wodą.