Domy modułowe zmieniły w sposób znaczący sposób myślenia o technologii budowania. Chodzi oczywiście o szybkość, z jaką można je postawić. Kiedyś było to nie do pomyślenia!
Domy modułowe – podstawowe informacje
Tak jak wspomnieliśmy – domy modułowe to obecnie najszybszy sposób, że stworzyć swoje własne mieszkalne gniazdko. Jak to wygląda, gdy pokażemy liczby? Przykładowo dom z keramzytobetonu postawimy w mniej niż miesiąc, a szkieletowy w około 60 dni. To między innymi dlatego, że są one w ponad 80% przygotowywane w fabryce, a później już składane na miejscu.
Co ciekawe, można je stawiać praktycznie wszędzie, czyli także na wymagających terenach, jak skarpy, grunt piaszczysty i podmokły itd. Elementy tych domów – jak zresztą sama nazwa wskazuje – mają kształt modułów, są to sześciany o paru standardowych wymiarach. Przeglądając projekty domów tanich w budowie, możemy się też natknąć na propozycje omawianych budynków, dostępnych w różnych wariantach (na przykład ze skośnymi dachami), ale czy są one faktycznie korzystne cenowo, to już zależy od tego, ile możemy przeznaczyć na postawienie domu.
Jakie są mocne strony domów modułowych?
Jest ich wiele, a na początek warto wspomnieć o tym, co już mówiliśmy, mianowicie – to najszybszy sposób na własny dom. Inna sprawa, która też była poruszona, czyli niestraszne im różne warunki, bo można je stawiać tam, gdzie inne domy nie mogłyby być zlokalizowane. Mowa więc o gruntach skalistych, piaszczystych czy skarpach.
Moduły najpierw tworzy się w fabryce, a później przewozi na miejsce, żeby złożyć. Nie powiedzieliśmy jednak, że można to robić wielokrotnie – przewozić z miejsca na miejsca i montować (oraz demontować) ponownie. Można je też łatwo i w każdej chwili powiększyć, a to za sprawą dokupionych modułów.
A co z wadami?
Niestety, jak zawsze obok zalet są i minusy. W przypadku domów modułowych możemy wspomnieć o tym, że jeśli nie połączymy ich trwale z gruntem, to mogą nie być uznane za budynki mieszkalne, jakie są przeznaczone na pobyt stały. A to może wiązać się z różnymi konsekwencjami, szczególnie prawnymi, przykładowo jak będziemy chcieli podłączyć budynek do sieci energetycznej. Może razić technologia budowy takich domów, bo cechuje ją spore ograniczenia architektoniczne. Dodatkowym utrudnieniem może też być to, że do montażu potrzeba dźwigu.
Omawiane domy to bardzo ciekawa alternatywa, zwłaszcza dla osób, które szukają niestandardowych rozwiązań. Czy jednak wolimy taki projekt, zamiast bardziej tradycyjnego? Na to pytanie musimy sami sobie odpowiedzieć. Tymczasem warto sobie zadać inne ciekawe pytanie: czy warto budować dom z basenem?