Rekuperacja jest wentylacją mechaniczną z jednoczesnym odzyskiem ciepła. Ruch powietrza zapewniony jest przez urządzenie zwane rekuperatorem. Nie tylko usuwa on zużyte powietrze z wnętrza budynku, ale także pobiera z niego ciepło i ogrzewa w ten sposób to, które nawiewane jest z zewnątrz. Pozwala to na realne oszczędności, gdyż przez cały czas udaje się utrzymać temperaturę na odpowiednim poziomie. Jest to rozwiązanie chętnie wykorzystywane zwłaszcza w nowoczesnym budownictwie, gdyż pozwala cieszyć się świeżym powietrzem bez konieczności otwierania okien i drzwi.
W jaki sposób działa rekuperacja?
Głównym elementem odpowiedzialnym za prawidłowe działanie całej instalacji jest rekuperator. Wyposażony jest on w specjalny wymiennik, który odzyskuje ciepło. Działa on jednocześnie w dwóch kierunkach, co oznacza, że zarówno usuwa zużyte powietrze, jak i wtłacza świeże. Te dwa strumienie spotykają się ze sobą wewnątrz rekuperatora, ale nie mają ze sobą kontaktu gdyż przemieszczają się innymi kanałami. Powietrze zużyte przechodzi przez wymiennik ciepła, w którym pozostawia swoją temperaturę. Strumień świeży pozyskuje to ciepło i jest wtłaczany do pomieszczeń za pomocą kanałów wentylacyjnych. Powietrze jest także dodatkowo oczyszczane z toksyn i innych szkodliwych substancji.
Dlaczego warto zdecydować się na rekuperację?
Główną zaletą płynącą ze stosowania takiego rozwiązania jest to, że można cieszyć się świeżym i zarazem czystym powietrzem bez konieczności otwierania okien. Niestety do atmosfery codzienne emitowane są tysiące zanieczyszczeń, które negatywnie wpływają na jego jakość. Takie powietrze negatywnie może wpływać zarówno na samopoczucie, jak i na ogólny stan zdrowia. Jego wdychanie jest szczególnie niebezpieczne w przypadku astmatyków oraz małych dzieci. Rekuperacja pomaga także zachować odpowiedni poziom wilgotności w pomieszczeniach. Dzięki niej nie trzeba martwić się o przeciągi oraz hałas za oknem, gdyż nie ma konieczności ich otwierania, aby cieszyć się świeżym powietrzem.
Dodatkowe zalety rekuperacji
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła daje także realną oszczędność. Ogranicza straty ciepła i zmniejsza tym samym wydatki poniesione na ogrzewanie. Pozwala to również zmniejszyć ilość grzejników oraz ich moc, gdyż dzięki rekuperacji zdecydowanie łatwiej jest ogrzać pomieszczenia. Decydując się na rekuperację można również zrezygnować z części kanałów wentylacyjnych oraz kominów. Jest to więc rozwiązanie dające wiele korzyści, które warto jest zastosować w swoim domu.
Więcej informacji znajdziesz na www.wojwent.com.