W czasie, kiedy walka ze smogiem stała się jednym z elementów rzeczywistości, a wielu z nas cierpi na rozmaite alergie, czyste powietrze w naszych domach stało się jednym z kluczowych oczekiwań. Klasyczna wentylacja nie jest w stanie zapewnić prawidłowej wymiany powietrza latem, zimą zaś wiąże się ze znaczną utratą ciepła. Dodatkowo, wentylacja grawitacyjna nie umożliwia usuwania nadmiaru wilgoci z pomieszczeń, a to prowadzić może do ich zagrzybienia. Czy rekuperacja stanowi korzystną alternatywę dla wentylacji grawitacyjnej?
Na czym polega rekuperacja?
Rekuperacja to system wentylacji mechanicznej, w którym wymiana powietrza następuje z jednoczesnym częściowym odzyskiem energii cieplnej. Ruch powietrza wymuszany jest w jej przypadku przed działanie maszyny – rekuperatora, stanowiącego serce całego systemu. Działanie rekuperacji nie jest skomplikowane. Powietrze z zewnątrz, pobierane przez czerpnię, doprowadzane jest do rekuperatora, przez który drugim kanałem prowadzone jest powietrze zużyte, odprowadzane z pomieszczeń. Dzięki temu, że zimne powietrze z zewnątrz przepływa przez rekuperator w tym samym czasie co odprowadzane z mieszkania, nagrzane powietrze zanieczyszczone, możliwy jest częściowy odzysk ciepła. Po minięciu rekuperatora, zużyte powietrze poprzez wyrzutnię wydostaje się na zewnątrz, a czyste i częściowo ogrzane, kanałami nawiewowymi rozprowadzane jest po mieszkaniu.
Jakie dodatkowe funkcje może zapewnić rekuperacja?
Poza funkcją wymiany powietrza zużytego na czyste, rekuperator może zawierać również filtry, pozwalające na oczyszczanie powietrza ze wszystkich niepożądanych cząstek. Dzięki temu pozbyć można się smogu, pyłów, alergenów takich jak pyłki traw czy zarodniki grzybów pleśniowych. Dodatkowo, rekuperator wyposażyć można w funkcję jonizatora, co pozwoli na usunięcia ze strumienia powietrza nawiewanego do pomieszczeń większości drobnoustrojów chorobotwórczych.
Kiedy rekuperacja jest niezbędna?
Wentylacja mechaniczna jest rozwiązaniem niezbędnym w nowo budowanych domach ekologicznych oraz tych, które zostały specjalnie uszczelnione. Szczelność konstrukcji uniemożliwia wprowadzenie wentylacji grawitacyjnej, w której ruch powietrza wymuszany jest przez istnienie ciągu kominowego. System rekuperacji najłatwiej jest zaplanować na etapie budowy domu, ale jej założenie możliwe jest również w domach już użytkowanych. W takich przypadkach jednak zamontowanie kanałów powietrznych może wiązać się z koniecznością przebudowy niektórych pomieszczeń.
Warto pamiętać jednak o korzyściach, jakie niesie ze sobą instalacja systemu rekuperacji. Dzięki niej możliwy jest nie tylko stały dopływ świeżego powietrza, usunięcie nadmiaru wilgoci i zanieczyszczeń z pomieszczeń mieszkalnych, ale również pozbycie się większości alergenów i drobnoustrojów, stanowiących zagrożenie dla zdrowia mieszkańców. Dodatkowo, dzięki funkcji wymiennika ciepła pełnionej przez rekuperator, możliwe jest uzyskanie znacznych oszczędności na ogrzewaniu mieszkania.