Rekuperacja jest wentylacją mechaniczną z użyciem ciepła. Opiera się ona na ruchu powietrza wytwarzanym przez rekuperator. Umożliwia on kontrolowanie ruchu powietrza w pomieszczeniu oraz odzyskiwanie ciepła z brudnego już powietrza, przy okazji wymieniając je na świeże.
Jak działa proces rekuperacji?
Po zainstalowaniu w domu urządzenia jakim jest rekuperator, wyciąga on w pomieszczeniu powietrze w dwóch następujących kierunkach. W jednym kierunku płynie strumień powietrza zimne i czyste, które pochodzi z zewnątrz budynku. Drugim strumieniem jest ciepłe i już zużyte powietrze, które wyciągane jest z wewnątrz pomieszczeń, za pomocą okrągłych dziurek na suficie i ścianach, nazywanych anemostatami. Te dwie warstwy powietrza trafiają do rekuperatora do oddzielnych kanalików, by się nie mieszały. Ciepłe, brudne powietrze przechodzi przez wymiennik ciepła, w którym to ciepło zostawia. Zimne, zewnętrzne powietrze z kolei przejmuje to ciepło i przez wentylatory trafia do pomieszczeń, a zużyte powietrze wylatuje na zewnątrz.
Rekuperacja więc ociepla powietrze trafiające do domu, a także oczyszcza je by było zdrowe i świeże.
Oszczędność oraz zdrowie mieszkańców budynku
Zainstalowanie w domu systemu rekuperacyjnego, pozwala zaoszczędzić nawet 30% wydatków na ogrzewanie mieszkania, co wbrew pozorom jest naprawdę dobrym wynikiem.
Kolejnym z atutów poza aspektami technicznymi i ekonomicznymi, jest zdrowie. Przede wszystkim dzięki filtrowaniu jakie następuje w czasie procesu rekuperacji, do powietrze trafiające do pomieszczeń jest wolne od wszelkich zanieczyszczeń powietrza i smogu, które w obecnej sytuacji ekologicznej w Polsce i na Świecie są ogromnym i powszechnym problemem, który przede wszystkim zagraża ludzkiemu zdrowiu. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku domowników z alergią przykładowo na pyłki. Rekuperacja umożliwia takim osobom cieszenie się świeżym powietrzem, bez ryzyka nieprzyjemności związanych z pyleniem roślin.
Oprócz tego, system zapewnia utrzymanie stałego i odpowiedniego poziomu wilgoci w domu, jednocześnie chroniąc przed zagrożenie pojawienia się grzyba.
Koszty i instalacja
Instalacja systemu rekuperacyjnego najwygodniejsza jest podczas procesu budowania domu – jeszcze przed dopuszczeniem go do użytku. W przeciwnym wypadku – jeśli decyzja nastąpi już po wybudowaniu – wiąże się to z wyższymi kosztami oraz niedogodnościami związanymi z dłuższym czasem trwania prac.
Sam koszt instalacji składa się na zakup rekuperatora, kanałów i całej instalacji z nimi związanych.
Ostateczny koszt znacznie zdrowszej i bezpieczniejszej alternatywy dla zwykłych systemów wentylacji, może być zaledwie 5 tys. droższy od zwykłych systemów, co na tzw. ,,dłuższą metę” zdecydowania się zwróci użytkownikom i nabywcom.