Kwas foliowy to jeden z najczęściej stosowanych suplementów diety. Jego stosowanie zalecane jest przede wszystkim kobietom w okresie rozrodczym – kwas foliowy ogranicza bowiem rozwój wrodzonych wad cewy nerwowej u płodu. Ponadto kwas foliowy, czyli witamina B9 stosowana jest w celu wspomagania pracy układu nerwowego czy sercowo – naczyniowego. Jednak suplementowanie przypadkowo wybranego preparatu z kwasem foliowym może okazać się nieskuteczne. Dlaczego?
Czym się różni kwas foliowy od folianów?
Naturalnie występująca witamina B9, którą dostarczamy wraz z dietą występuje pod postacią folianów. Jest to grupa związków odżywczych o podobnej aktywności biologicznej, które po spożyciu ulegają przemianie w przewodzie pokarmowym. Foliany spożywane z dietą występują bowiem w formie nieaktywnej. Dopiero po przekształceniu w aktywny 5 – MTHF, czyli kwas 5 – metylotetrahydrofoliowy związek ten wchłaniany jest do krwiobiegu i dociera do komórek docelowych. Nieaktywną postacią witaminy B9 jest także syntetyczny kwas foliowy, który dostępny jest w większości suplementów diety. Na czym polega zatem różnica między folianami a kwasem foliowym?
Przemiany folianów do 5 – MTHF przebiegają z dużą intensywnością, co zapewnia wysoki poziom aktywnej witaminy B9 w organizmie. Natomiast przemiany metylacji syntetycznego kwasu foliowego przebiegają znacznie mniej efektywnie, ponadto wymagają udziału większej ilości enzymów. Ponadto przemiany kwasu foliowego mogą być zakłócone mutacją genu MTHFR, która dotykać może nawet połowy z nas. Mutacja ta zazwyczaj nie daje żadnych zauważalnych objawów, wiąże się jednak z pojawieniem się konsekwencji niedoborów witaminy B9, z których najpoważniejszy dotyczy kobiet w ciąży. Suplementowanie syntetycznego kwasu foliowego przez kobietę w ciąży może skutkować zbyt niskim poziomem witaminy B9 w organizmie, co zwiększa ryzyko rozwoju wad rozwojowych płodu.
Naturalne foliany – najlepsza suplementacja
Istnieją dwa skuteczne sposoby na dostarczenie naturalnych folianów, które są doskonale metabolizowane do aktywnych postaci. Pierwszą jest przyjmowanie ich wraz z dietą, a drugą – stosowanie wyselekcjonowanych suplementów diety, zawierających naturalne foliany. Źródła witaminy B9 w diecie to:
– warzywa: zielone liście warzyw, kalafior, papryka
– produkty zbożowe
– owoce: banany, pomarańcze, truskawki, kiwi
– orzechy arachidowe i laskowe
– wątróbka
– drożdże
Cennym źródłem folianów mogą być także suplementy diety – ale tylko te, które zawierają foliany a nie syntetyczny kwas foliowy. Wartościowym źródłem witaminy B9 i innych witamin z grupy B jest witamina B complex marki Cheers. Ten suplement diety określany jest mianem preparatu jakości premium, co oznacza, że zawiera wyłącznie naturalne składniki. W składzie B complex Cheers nie znajdziemy zatem żadnych zbędnych, syntetycznych dodatków. Poza wysoką zawartością naturalnych folianów, suplement diety Cheers zwraca uwagę kompozycją innych witamin z grupy B. Korzyści z takiego rozwiązania jest kilka. Przede wszystkim – witaminy z grupy B działają komplementarnie, zatem suplement skutecznie wspomaga funkcjonowanie całego organizmu. Ponadto witaminy z grupy B zwiększają nawzajem swoją biodostępność, dzięki czemu suplementacja jest naprawdę efektywna.