Zapalenie jelit to uciążliwa i trudna choroba. Ma wiele postaci, a jej leczeniu towarzyszy między innymi odpowiednia dieta, nierzadko bardzo restrykcyjna. Z chorobą zapalną jelita można jednak żyć – wystarczy przestrzegać pewnych zasad żywieniowych.
Trochę faktów
Jelito to ważny organ przewodu pokarmowego, znajdujący się między żołądkiem a odbytem. Dzieli się na jelito cienkie i grube. W pierwszym zachodzi trawienie i wchłanianie substancji odżywczych, w drugim natomiast powstaje kał z niestrawionych resztek jedzenia.
Choroby zapalne jelit mogą dotyczyć jelita grubego lub cienkiego i być umiejscowione na całej ich długości albo tylko w określonym odcinku. Rozróżniamy wiele rodzajów zapalenia jelit, jednak w każdym przypadku niezbędna jest farmakoterapia i przestrzeganie specjalnej diety.
Symptomy
Pierwszym objawem sygnalizującym zapalenie jelita jest zazwyczaj ostry ból brzucha. Jeśli dodatkowo towarzyszą mu stany podgorączkowe i uciążliwe biegunki, trwające od kilku do kilkunastu dni, z krwistą wydzieliną – to znak, że mamy do czynienia z chorobą zapalną jelita, schorzeniem, które trzeba leczyć.
Przyczyny
Zapalenie jelit może mieć podłoże immunologiczne, być wywołane farmakoterapią albo, na przykład, złą dietą. Szkodliwe może okazać się długotrwałe spożywanie pokarmów ciężkostrawnych i pikantnych. Ponadto, przyczyną zapalenia może być zatrucie – znane są przypadki zatrucia metalami ciężkimi, grzybami trującymi albo pestycydami. Innym jeszcze powodem choroby może być zagnieżdżenie się w przewodzie pokarmowym pasożytów. Te przeniknąć mogą do organizmu, na przykład, wraz z pokarmem zakażonym gronkowcem.
Zapalenia jelit może obejmować cały dolny odcinek przewodu pokarmowego. To bardzo trudna choroba powodująca zaburzenia wchłaniania różnych składników pokarmowych i, w konsekwencji, ich niedobory. Dlatego tak ważne jest specjalistyczne leczenie farmakologiczne, które w danym przypadku trwać może nawet przez kilka lat – tak jest, między innymi, w przypadku choroby Leśniowskiego-Crohna. Dodatkowo można wspomagać się probiotykami, zawierającymi żywe szczepy bakterii kwasu mlekowego, które odpowiedzialne są za prawidłowe działanie jelit – więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie lactoral.pl.
Choć dostępne na rynku preparaty o działaniu profilaktycznym są bardzo skuteczne, warto zadbać już teraz o właściwą dietę – to ona w dużej mierze może uchronić nas przed rozmaitymi schorzeniami, w tym i przed chorobami zapalnymi jelit.