Najprostszym rozwiązaniem na pozbycie się pojazdu jest jego złomowanie. Aby móc to zrobić należy trzymać się określonych procedur. Stary i wysłużony samochód można oczywiście sprzedać, co jednak wiąże się ze znalezieniem nabywcy.
Kiedy można wyrejestrować samochód?
Właściciel samochodu nie może tak po prostu odstawić go na parking i przestać płacić ubezpieczenie. Samochód należy najpierw wyrejestrować, a proces ten dokonuje organ właściwy ze względu na miejsce ostatniej rejestracji pojazdu. Proces jest rozpoczynany na wniosek właściciela w przypadku:
– kradzieży pojazdu
– kasacji pojazdu za granicą
– wywozu pojazdu z kraju
– przekazania pojazdu do przedsiębiorcy, który zajmuje się demontażem
– udokumentowanie trwałej i zupełnej utraty własności pojazdu bez zmiany w zakresie prawa własności
– wycofanie pojazdu z obrotu poprzez złomowanie.
Najczęściej wybieraną opcją jest złomowanie auta, które należy wykonać właściwie.
Na czym polega złomowanie samochodów?
Do punktu demontażu można oddać samochód, który nie nadaje się do jazdy, a naprawa jest nieopłacalna. Punkt złomowania pojazdów musi działać legalnie i mieć wymagane zezwolenia marszałka województwa. Właściciel udający się do punktu złomowania musi mieć przy sobie dowód osobisty, dowód rejestracyjny samochodu, kartę pojazdu (jeśli posiada) lub inny dokument, który potwierdza dane z dowodu rejestracyjnego. Samochód, który ma zostać złomowany, musi mieć numer VIN lub numer nadwozia, lub ramy. Auto nie musi być sprawne, ponieważ większość firm ma swoje lawety.
O czym należy pamiętać?
Złomowanie pojazdów Kraków unieważni dowód rejestracyjny, kartę pojazdu i tablice rejestracyjne. Punkt wyda oświadczenie o unieważnieniu tych dokumentów i zaświadczenie, które będzie potwierdzało zezłomowanie pojazdu. Zaświadczenie o zezłomowaniu wydawane jest w trzech egzemplarzach: dla właściciela samochodu, dla właściciela stacji i dla wydziału komunikacji. Właściciel pojazdu musi udać się do wydziału komunikacji i złożyć wniosek o wyrejestrowanie samochodu. Na wyrejestrowanie pojazdu jest 30 dni. Dobrym rozwiązaniem jest zgłoszenie wyrejestrowania do firmy ubezpieczeniowej, aby nie została naliczona składka OC na kolejny rok. Właściciel pojazdu może ubiegać się o zwrot niewykorzystanej składki za okres od dnia zezłomowania pojazdu do końca okresu ubezpieczenia.
Przebieg transakcji złomowania
Właściciel samochodu otrzymuje pieniądze za swój wrak. Wysokość tej kwoty uzależniona jest od wagi samochodu. Jeśli auto jest niekompletne, czyli ma masę mniejszą niż 90% stacja demontażu może pobierać opłatę od właściciela.
Złomowanie samochodu to bezpieczne pozbycie się jego wraku, które umożliwi jego wyrejestrowanie. Należy jednak pamiętać, aby zgłosić się do odpowiedniego punktu złomowania pojazdów, który ma wymagane zezwolenia marszałka województwa.