Kupiłeś łożysko kulkowe, zamontowałeś je i zauważyłeś, że w szybkim czasie uległo awarii? Jesteś pewny, że wybrałeś odpowiedni model?
Może powinieneś użyć innego wariantu? A może wina nie leży w doborze, a na przykład w błędnym smarowaniu? Sprawdź najczęstsze przyczyny szybkiego zużywania się bądź ulegania awarii łożysk!
- Przyczyny awarii łożysk
- Nieprawidłowy montaż łożyska i błędne ustawienie
- Nieodpowiednie smarowanie
- Nieprawidłowe przechowywanie łożysk
Bez względu na to, czy wybierasz łożyska kulkowe, igiełkowe, stożkowe, ślizgowe czy hybrydowe, każdy ze wspomnianych komponentów ma swoją określoną żywotność. Informacje na ten temat obejmuje katalog łożysk tocznych każdego producenta.
Przyczyny awarii łożysk
Łożyska toczne ulegają zużyciu w sposób naturalny. Ale bywają sytuacje, w których musimy wymienić je na nowe znacznie szybciej, niż wspominał producent. W tym przypadku należy odnaleźć problem, by w przyszłości nie popełnić tego samego błędu i móc cieszyć się długą pracą łożyska. Jest wiele przyczyn, przez które okres zużycia łożyska znacząco się skraca. Dziś przedstawiamy najczęściej popełniane błędy i jednocześnie radzimy, by się ich wystrzegać!
Nieprawidłowy montaż łożyska i błędne ustawienie
Nie wystarczy dobrać odpowiedni wariant łożyska tocznego, by uzyskać bezawaryjną pracę całej maszyny. Po kupieniu komponentu ważny jest prawidłowy montaż. W tej sytuacji warto skorzystać z pomocy osoby mającej wiedzę na ten temat lub posiadającej odpowiednie uprawnienia.
Skutkiem nieprawidłowego montażu jest szybsze zużycie się mechanizmu. Na samym łożysku mogą pojawić się pęknięcia czy wgniecenia, a komponent może ulec zbyt wczesnemu zmęczeniu materiałowemu. Błędnie zamontowane łożysko kulkowe może mieć także wyższą temperaturę pracy. Skutkiem błędnego ustawienia jest zwykle nierównoległa do krawędzi danej bieżni ścieżka zużycia. Zatem zarówno nieprawidłowy montaż, jak i błędne ustawienie łożyska prowadzą do przegrzania się mechanizmu i tym samym do awarii.
Nieodpowiednie smarowanie
Równie częstym błędem – poza niepoprawnym montażem – popełnianym przez wiele osób jest wybór złej metody smarowania lub niewłaściwego środka smarnego. Jeśli używasz nieodpowiedniego smaru, temperatura pracy łożyska może wzrosnąć i tym samym zdegradować właściwości substancji. Zwykle w takiej sytuacji na elementach tocznych zaczynają pojawiać się liczne odbarwienia. To znak, że łożysko się przegrzało lub zużyło.
W kwestii smarowania ważna jest, by zarówno rodzaj, jak i ilość środka smarnego był równie odpowiednią metodą wprowadzany do łożyska i w regularnych odstępach – jeśli takowe są wymagane.
Nieprawidłowe przechowywanie łożysk
Bez względu na to, czy są to łożyska kulkowe, baryłkowe, igiełkowe czy stożkowe, każde z nich należy wypakować przed samym montażem. Jeśli z jakiejś przyczyny wyciągnąłeś komponent wcześniej, musisz w prawidłowy sposób je przechować, dopóki nie zostanie umieszczony w aplikacji. Nieprawidłowe przechowywanie sprawia, że środek smarny traci swoje właściwości, wysoka temperatura sprawia, że trwałość smaru ulega pogorszeniu, a zanieczyszczenia bez problemu przenikają do elementów tocznych. Ponadto wypakowane łożysko narażone jest również na korozję.
W przechowywaniu łożyska należy uważać na temperatury oraz wilgotność, ponieważ przez te właśnie zjawiska na mechanizmie zwykle pojawia się rdza. Dlatego zaleca się, by łożyska kulkowe przechowywać w pokojowej temperaturze oraz w suchym miejscu.
Oczywiście błędów popełnianych przez pracowników jest dużo więcej. Dziś omówiliśmy te, które, które są najczęstsze. Jeśli chciałbyś poznać również inne sytuacje, które mają negatywny wpływ na żywotność łożysk tocznych, obserwuj naszą stronę na bieżąco! Niebawem wrócimy z kolejnymi błędami, odpowiadając, w jaki sposób należy im zapobiegać.