Czy soczewki całodobowe są zdrowe dla naszych oczu?

kobieta

Wbrew pozorom nie są to te same soczewki co jednodniowe, ponieważ istnieje pomiędzy nimi kilka różnic. Co więcej, pewnie dla wielu z Was pojęcie szkieł całodobowych jest zupełnie obce i zastanawiacie się w jaki sposób można je użytkować, a także czy to na pewno bezpieczne dla naszych oczu. Na wszystkie te pytania i wiele innych znajdziecie odpowiedź poniżej w naszym artykule, gdzie postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości.

Czym są soczewki całodobowe?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej nie chodzi wcale o szkła jednodniowe, ale właśnie całodobowe. Kupując szkła kontaktowe o podobnym charakterze, musisz zwrócić uwagę na opis zawarty na opakowaniu oraz zaleceniach producenta. Obecnie coraz więcej firm zaczyna produkować soczewki przeznaczone do całodobowego noszenia bez konieczności zdejmowania na noc, dzięki czemu Twój wybór również się poszerza.

Co więcej, soczewkami całodobowymi mogą być szkła dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne, a nawet roczne. Jakby ich najistotniejszą cechą jest możliwość noszenia przez równe 24 godziny, gdzie pod koniec dnia wcale nie musisz ich zdejmować na noc. To otwiera zupełnie nowe możliwości, gdyż dotychczas szkła kontaktowe zalecało się, a nawet zobowiązywało do ściągania przed snem, ze względu na dbanie o jakość soczewek, a także dla komfortu naszych oczu. Tylko wówczas mogły one się zregenerować nocą, odpocząć i nawilżyć, by następnego dnia rano móc znowu założyć nową parę szkieł.

Teraz dzięki soczewkom całodobowym problem ten znika całkowicie, a zatem jeśli jednorazowo lub nawet częściej zapomnisz o zdjęciu soczewek – nic absolutnie się nie stanie! To kompletna nowość od pewnego czasu i zdecydowany strzał w dziesiątkę, a zwłaszcza dla osób, którym dość często głowę zajmowały zupełnie inny myśli i sprawy zamiast pielęgnowania swoich soczewek kontaktowych. Jest to szczególnie komfortowe, kiedy mamy do czynienia ze szkłami długookresowymi, a więc zwiększa się przy ich noszeniu prawdopodobieństwo pozostawienia ich na oczach w czasie snu.

Skąd pewność, że to bezpieczne i zdrowe?

Generalnie zanim producent soczewek wypuści jakąkolwiek partię środków korygujących, musi ją dokładnie i skrupulatnie przebadać. Należy wówczas sprawdzić jak zachowują się pod wpływem zmian temperatury, dłuższego pozostawienia na oczach, większego i mniejszego nawilżenia czy w wielu innych okolicznościach, które mają zdecydowany wpływ na bezpieczeństwo i komfort noszenia szkieł kontaktowych.

Właśnie soczewki całodobowe posiadają dość specyficzną strukturę, dzięki której powietrze wraz z tlenem swobodnie może przedostać się do powierzchni gałki ocznej. W rezultacie staje się ona prawidłowo nawilżona, zregenerowana i odżywiona, ponieważ soczewka staje się praktycznie nieodczuwalna dla naszego oka. Co więcej, w ciągu dnia i niekiedy w nocy chroni nasze oczy przed szkodliwymi substancjami z zewnątrz, które mogą wywołać u nas pieczenie, swędzenie czy nawet zaczerwienienie oczu.

Możesz mieć zatem pewność, że soczewki całodobowe sprawdzą się w 100% nawet w ekstremalnych warunkach, lecz pamiętaj, że warto mimo wszystko od czasu do czasu zanurzyć je w płynie do soczewek, odnowić i odświeżyć, by również Twoje oczy miały jakąkolwiek szansę na odpoczynek od szkieł.

Dodaj komentarz