Cykl menstruacyjny to regularnie powtarzające się procesy zachodzące w organizmie kobiety, które warunkowane są przez działanie hormonów. Wahania hormonalne mogą powodować zmiany nastroju, obrzęk piersi, zmianę konsystencji wydzieliny z pochwy, odpowiadają również za uwolnienie jajeczka (owulacja), a także występowanie menstruacji. Jak wygląda cykl miesiączkowy i ile trwają jego poszczególne etapy?
Miesiączka i faza folikularna
Pierwszym etapem cyklu menstruacyjnego jest krwawienie miesięczne spowodowane złuszczaniem się błony śluzowej macicy, która wcześniej rozrastała się pod wpływem estrogenu. Menstruacja trwa średnio od 3 do 5 dni, często towarzyszą jej bóle w podbrzuszu, złe samopoczucie czy rozdrażnienie. W tym czasie drogi rodne są szczególnie narażone na infekcje bakteryjne i grzybicze, dlatego po zakończeniu okresu warto wspomóc się probiotykiem ginekologicznym, np. dostępnym na stronie lactovaginal.pl. Po menstruacji następuje folikularna faza cyklu miesiączkowego, w czasie której błona śluzowa macicy zaczyna się znowu rozwijać, a działanie hormonów sprawia, że w jajnikach dojrzewa pęcherzyk Graafa. To powoduje zwiększenie wydzielania estrogenu i estradiolu, czyli hormonów odpowiedzialnych za produkcję śluzu. Faza folikularna trwa około 9 dni, a po niej następuje owulacja.
Owulacja i faza lutealna
Jajeczkowanie, czyli pęknięcie pęcherzyka i uwolnienie gotowej do zapłodnienia komórki jajowej następuje bezpośrednio po fazie folikularnej. Jeśli do zapłodnienia nie dojdzie, jajeczko po około 1 dniu obumiera. W czasie owulacji temperatura ciała kobiety nagle wzrasta o 0,5 stopnia Celsjusza. Faza ta charakteryzuje się także najwyższym stężeniem estrogenu. Po owulacji następuje faza lutealna cyklu menstruacyjnego, która trwa 14 dni – aż do czasu wystąpienia kolejnej miesiączki. Faza lutealna charakteryzuje się stopniowym wzrastaniem poziomu progesteronu oraz rozrostem błony śluzowej macicy.