Leczenie cukrzycy typu 1

cukrzyca

Cukrzyca to dość często występująca choroba, która zyskała miano choroby cywilizacyjnej. Leczenie choroby polega na podskórnym podawaniu insuliny, która pozwoli ograniczyć rozwój choroby. Podstawą jest dobranie odpowiedniego rodzaju insuliny i dawki.

Leczenie cukrzycy

Cukrzyca to przewlekła i poważna choroba, która wymaga wysokiej jakości opieki medycznej i wdrożenia odpowiedniego leczenia. Leczenie cukrzycy powinno być dobrane indywidualnie do konkretnego pacjenta. Celem leczenia jest zminimalizowane zagrożeń związanych z brakiem produkcji insuliny. Współczesna medycyna oferuje różne rodzaje terapii, które można dopasować do indywidualnych potrzeb pacjenta. Dawka i rodzaj insuliny lekarz dobierze na podstawie wyników badań oraz wywiadu przeprowadzonego z pacjentem. Tylko indywidualnie dobrane leczenie przyniesie oczekiwane rezultaty. Insulinę stosuje się kilka razy dziennie w postaci zastrzyków podskórnych. Każdy pacjent będzie reagował na insulinę indywidualnie, dlatego należy codziennie kontrolować poziom insuliny. Reakcja na leczenie uzależniona jest od metabolizmu, stylu życia i pracy trzustki. W niektórych przypadkach stosuje się tzw. pompy insulinowe. Urządzenie mierzy poziom cukru we krwi i pomoże dobrać odpowiednią dawkę insuliny. Alternatywną metodą walki z cukrzycą jest przeszczepienie trzustki i terapia genowa.

Jak przebiega leczenie na co dzień?

Codzienne leczenie to przede wszystkim regularność i przestrzeganie zaleceń lekarza. Koniecznym dodatkiem do farmakologicznego leczenia jest dobrze zbilansowana dieta i aktywność fizyczna. Stosowanie zdrowej diety bogatej w warzywa, pełnoziarniste pieczywo i chude mięso to dobry sposób na wspomaganie leczenia. Insulinę należy przyjąć zazwyczaj około 15 minut przed posiłkiem. Poprawa samopoczucia pacjenta następuje praktycznie od razu. Zastrzyk z insuliny przyjmowany jest w fałd skórny za pomocą specjalnego urządzenia nazywanego penem. Urządzenie zwiększy komfort podczas wykonywania zastrzyku i sprawi, że zabieg będzie praktycznie bezbolesny. Zastrzyk nastąpi po naciśnięciu odpowiedniego przycisku. W aptekach znajdziemy różnego rodzaju peny, które mogą być dostosowane nawet dla małych pacjentów.

Objawy cukrzycy i diagnostyka

Symptomy choroby na początku wydają się niepozorne, aczkolwiek mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Pacjenci odczuwają wzmożone pragnienie i często oddają mocz. Obecne jest także częste zmęczenie i zaburzenia widzenia. Kluczowy element w diagnostyce to badania laboratoryjne. Oznacza się poziom glukozy, insuliny, elektrolitów i hemoglobiny. W niektórych przypadkach wyznacza się przeciwciała ICA, IAA, które zbadają autoimmunologiczne pochodzenie cukrzycy. Podczas diagnozy choroby należy przeprowadzić z pacjentem wywiad lekarski. Historia chorób u pacjenta i jego rodziny ma kluczowe znaczenie w leczeniu choroby.

Dodaj komentarz