Nietolerancja laktozy – czym jest i jak się objawia?

mleko

Z nietolerancją laktozy spotykamy się coraz częściej. Dotyka ona zarówno dzieci, jak i dorosłych. Wiemy, że to nietolerancja mleka, ale czym tak naprawdę jest ta przypadłość? Jakie są jej objawy i kto jest na nią narażony?

Na czym polega nietolerancja laktozy?

Jest to nieprawidłowa reakcja organizmu na laktozę zawartą w mleku. Przyczyną tego stanu jest niedobór enzymu trawiennego – laktazy, która jest niezbędna do rozkładu laktozy na galaktozę i glukozę. W efekcie dochodzi do fermentacji laktozy w jelicie grubym, podrażnień błony śluzowej, nadmiaru kwasów i gazów. Najczęściej przyczyną jest pierwotny niedobór laktozy, a choroba ujawnia się w okolicy drugiego roku życia. U młodzieży i osób dorosłych powodem jest zazwyczaj polimorfizm genu LCT. Przypadłość dziedziczy się recesywnie. Choroba może być także wynikiem alaktazji, czyli niedoboru laktazy w wyniku wrodzonego defektu metabolicznego. Nietolerancja laktozy może też być wtórna i pojawić się jako efekt uboczny innych chorób. Więcej informacji na ten temat na stronie kobiecosc.info.

Jak rozpoznać nietolerancję laktozy?

Zanim choroba zostanie rozpoznana, często pacjent leczony jest na inne przypadłości żołądkowo-jelitowe. Objawy są niespecyficzne, dlatego trudno jest ją zdiagnozować. Biegunki, wzdęcia, bóle brzucha, gazy, wymioty, kolki – to podstawowe objawy nietolerancji. Charakterystyczny jest kwaśny zapach stolców. Ponieważ dolegliwości te pojawiają się od kilku do kilkunastu godzin od spożycia mleka, często nie są z tym łączone. Lekarze, w celu wykrycia dolegliwości stosują wodorowy test oddechowy, test doustnego obciążenia laktozą, a także badanie stolca pod kątem pH. Inne metody diagnozowania to dieta eliminacyjna stosowana przez 2 tygodnie oraz badanie molekularne polimorfizmu genu LCT. Najskuteczniejsze jest pobranie wycinka jelita cienkiego badaniem endoskopowym i ocena zawartości laktazy.

Czy nietolerancję laktozy trzeba leczyć?

Nieleczona choroba może zagrażać życiu, dlatego stosuje się bezwzględną dietę eliminacyjną. Niektóre przypadki wymagają podawania laktazy w formie tabletek. Kobiety pragnące zajść w ciążę, a podejrzewające u siebie nietolerancję laktozy, powinny wcześniej przeprowadzić niezbędne badania.

Dodaj komentarz