Rekuperacja to nic innego jak wentylacja mechaniczna, która montowana jest w budynkach mieszkalnych. Dzięki niej do wszystkich pomieszczeń dostarczana jest odpowiednia ilość świeżego powietrza, a przy tym usuwane jest powietrze zanieczyszczone. Ponadto rekuperacja odzyskuje ciepło, które zostało wytworzone w domu. Dzięki temu można znacząco zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie.
Działanie rekuperacji
W systemie rekuperacyjnym znajduje się jeden najważniejszy element, którym jest krzyżowy wymiennik ciepła. Cały system działa zaś bardzo prosto, wręcz intuicyjnie. Świeże i zimne powietrze zasysane jest od zewnątrz, po czym ogrzewane jest w wymienniku. Aby mogło dojść do tego procesu wykorzystuje się energię, która znajduje się w zużytym powietrzu wywiewanym z domowych pomieszczeń. Następnie oczyszczone powietrze jest z powrotem tłoczone do pomieszczeń. Wymiennik wyposażony jest w specjalne filtry, w których zachodzi proces filtracji. To właśnie filtracja eliminuje zanieczyszczenia z powietrza takie jak: kurz, roztocza, alergeny czy też cząstki smogu. Korzystając z rekuperacji odzyskujemy około 90% ciepła z wentylacji.
W okresie letnim rekuperacja działa odwrotnie. Mówiąc prościej rekuperator odzyskuje ciepło z usuwanego powietrza, co oznacza, że do pomieszczeń dostarczane jest cieplejsze powietrze. Jest to bardziej odczuwalnie niż po otwarciu okna. W tym miejscu warto nadmienić, że cały proces przebiega zużywając bardzo mało energii elektrycznej.
Z czego składa się rekuperator?
Często zastanawiamy się nad tym z czego składa się rekuperator. Otóż składa się z czterech kanałów, którymi jest:
Czerpnia – przez ten kanał doprowadzane jest świeże powietrze do rekuperatora,
Wyrzutnia – tutaj odprowadzane jest powietrze na zewnątrz budynku bezpośrednio z rekuperatora,
Nawiew do pomieszczeń – ten kanał odpowiedzialny jest za wprowadzenie ciepłego i oczyszczonego powietrza do pomieszczeń wewnątrz budynku,
Wyciąg z pomieszczeń – ten kanał odpowiedzialny jest za odprowadzenie zanieczyszczonego powietrza z pomieszczeń do rekuperatora.
Wybór rekuperatora
Jak zatem wybrać odpowiedni rekuperator do swojego domu? W tym przypadku należy zwrócić uwagę na system rekuperacyjny, czyli centralę wentylacyjną. Im będzie ona lepszej jakości i większych rozmiarów tym stopień odzysku ciepła będzie wyższy. Tutaj bardzo ważne są kwestie takie jak: komfort pracy oraz bezawaryjność. Mało kto wie, że centrale wentylacyjne o najwyższej jakości posiadają też możliwość odzysku wilgoci. Z tego względu warto zwrócić również na to uwagę wybierając centralę wentylacyjną.
Źródło: www.wojwent.com